Clyde Cruising Club Logo

St Kilda Challenge 2018 List of Entries

List of Entries                   

Downloadable version

Skipper's Name        Sail no       Name of Boat          Boat type                 Yacht Club                  IRC             CYCA

FLOTILLA

Laurie Mill                                      Bluebird
Ewan Buchanan       4664C         Skerryvore of Findhorn
Colin Robertson       349             Nordic Lady
Andrew Peacock       TBA            Finn                       Bavaria 36
John Radford            tba              Kelpie                   Sigma 38
Adam Lansdown       146            Indecision               Westerly Seahawk
John McIntosh         TBA            Pamina                    Bavaria 44
Robert L Silverwood K2117T       Orage                     Westerly Storm

PASSAGE RACE

Angus Wright          GBR8851R  Big Jessie                 Beneteau First 51    Clyde Cruising Club                       3.50
Angus Cartwright    4770R        Golden Fox               Beneteau First 47.7 Clyde Cruising Club                       5.25
Peter Foulds            2508C        Clockwork                First 40 CR             Clyde Cruising Club                       7.75
Ross Fullarton         GBR1429L  Warrior                     Archambault A40RC Cardwell Bay SC         1.088      6.75
Glenn Porter           GBR61L      Taeping                     Clipper 60                Clyde Cruising Club                      8.00
Fraser Gray            6006C         Pippa VI                   First 40.7                HSC/RNCYC/CCC             1.043     8.50   
Grant Kinsman       IRL733        Thalia                       Sigma 400               RORC/National YC Ireland 1.012    9.00
Douglas A Gray       2422C        Shenavall                  Finngulf 41              CCC/Serpents YC                          9.00
George McCormick  GBR2497L Dream Machine      Sigma 400               Moville Boat Club              1.006    9.28
Kenny Byars           GBR1464L   Superstition              Jeanneau 42i            Clyde Cruising Club                     11.25
Ken Andrew            GBR5151C   Argento                   Jeanneau Sunshine 38 Clyde Cruising Club              13.10
Patrick Trust           2454C          Hecate                    Trident Voyager 40     Clyde Cruising Club                    17.75
Geoff Crowley         2114Y         Contender                Rival 32                     Clyde Cruising Club                    22.45

SPRINT

Graham Smart       GBR4232L    Ptarmigan                 Arcona 400              Kyles of Bute SC                         8.00
Calum Matheson    IRL10362      Roxanne                   X yacht                   Isle of Skye YC                           10.25
Stephen Pickles      2532C          Ataraxia                   Dufour 40           Clyde Cruising Club                     10.07   W/D
Tim Jeffery/G Cole GBR8283R     Highland Spirit          Sigma 38            Greenwich Yacht Club                  12.70
R Forrest/I Macdonald GBR3892  Solus                        Sun Odysssey 36    Clyde Cruising Club                     15.67

Downloads

Upcoming Events

  • Tunnocks
  • SS logo
  • Largs Regatta 18
  • GSS Marine Services
  • Tunnocks
  • SS logo
  • Largs Regatta 18
  • GSS Marine Services